Teafaolaj: az igazi mindenes! Mire használható a teafaolaj?

Fedezd fel Te is a teafaolaj számtalan jótékony hatását. A teafaolaj kiváló fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő. A teafaolaj igazi fájdalomcsillapító, fokozza a vérkeringést és elpusztítja a különböző baktériumokat, gombákat, vírusokat. Nézzük végig, hogy mennyi mindenre jó a teafaolaj és mit is érdemes tudni a teafaolajról.

 

Teafaolaj jótékony hatásai

Teafaolaj jótékony hatásai

Mire jó a teafaolaj?

A teafaolajat hatékonynak tartják az aromaterápiában olyan betegségek kezelésében, mint a korpásodás, az akne, a herpesz, a gombás fertőzések (bőr-, köröm- és hüvelygomba), az ínygyulladás.

A teafaolajjal érdemes óvatosnak lenni: nincs ugyanis tudományosan meghatározva, hogy mekkora mennyiségek biztonságosak. A teafaolaj kozmetikai termékekben található koncentrációja 5 és 10 százalék közötti, attól függően, hogy milyen problémára javasolják: a pattanások ellen például alacsonyabb koncentráció is elegendő lehet. A tiszta, 100 százalékos teafaolaj csak körömgomba kezelésére ajánlott.
A teafaolaj „erejéből” következik, hogy az arra érzékenyeknél könnyen allergiás reakciókat válthat ki, például kipirosodást, viszketést, a bőr felhólyagosodását. Az eredeti teafaolaj hatására fellángolhatnak a gyulladásos bőrbetegségek, illetve az ekcéma. A teafaolaj lenyelve mérgező hatású, és nagyon súlyos mellékhatásokat okozhat (például szédülést, zavarodottságot, hallucinációkat, hányást, hasmenést, izomgyengeséget stb.).
 

Teafaolaj ekcéma kezelésére

1 evőkanálnyi extra szűz olívaolajban (helyettesíthető más hidegen sajtolt olajjal is) keverj el 1-3 cseppnyi teafa olajat, és vidd fel az érintett területekre, akár naponta többször is.
 

Teafaolaj ajakherpeszre

kb. 1 kávéskanálnyi mandulaolajba tegyünk 1 csepp teafa olajat, ezzel kenjük be a herpeszt.

Fejtetűre: kb. 60 ml extra szűz olívaolajban keverjünk el egy teáskanálnyi teafa olajat (a haj hosszától függően változtathatjuk a mennyiségeket). A keveréket masszírozzuk a fejbőrbe, majd fésüljük át a hajat, biztosítva, hogy mindenhova jusson. Tekerjünk rá egy meleg törölközőt, hagyjuk 20 percig hatni, majd a szokásos módon mossuk meg. Mossuk addig így a hajat, amíg szükséges.

Szemölcsök kezelésére: egy csepp teafa olajat tegyünk közvetlenül a szemölcsre, majd ragasszuk le. Párologtatás: cseppentsünk 5-8 csepp teafa olajat az aromalámpa vízzel töltött részébe vagy a párologtatóba. Tisztító, frissítő hatású.

Aromafürdő teafaolajjal

4 csepp illóolajat egy evőkanál tejben vagy mézben elkeverünk, majd ezt adjuk a fürdővízhez. Javasolt fürdési időtartam: 10-15 perc.

Lábfürdő gombásodásra hajlamos láb ápolására: egy evőkanál sóra cseppentsünk 10-20 csepp illóolajat, majd 2-3 liter langyos vízben keverjük azt el. 15-20 percig áztassuk benne a lábat. Körömgomba esetén: 1 evőkanálnyi hidegen sajtolt olajban keverjünk el pár cseppnyi teafa olajat, és kenjük be vele a gombás részeket. Frissíti a láb bőrét, bőrnyugtató fertőtlenítő hatású, csökkenti a lábszagot.
 

Teafaolaj zsíros, korpás haj ápolására

15 ml samponhoz (kb. amennyivel egyszeri alkalommal szoktunk hajat mosni) keverjünk 3 csepp illóolajat, majd a szokásos módon mosunk hajat. A habot hagyjuk 3 percig a fejünkön, majd meleg vízzel öblítsük le. A teafa illóolaj kivételesen jó hatással van a hajra illetve a fejbőrre. Csökkenti a fejbőr viszketését, szabályozza a faggyútermelődést. Nyugtató hatású, megvéd a korpaképződéstől.

Horzsolásra, pattanásra, rovarcsípés okozta viszketésre: 1 teáskanál olívaolajban 1-3 csepp illóolajat elkeverünk, majd finoman a bőrbe masszírozzuk. Jól keverhető az alábbi olajokkal: borsmenta illóolaj, citrom illóolaj, eukaliptusz illóolaj, levendula illóolaj, zsálya illóolaj, rozmaring illóolaj, római kamilla illóolaj.
 

Teafaolaj körömgombára, lággombára

Egy teáskanál kókuszolajba rakj 1-2 csepp teafaolajat, és tedd közvetlenül a gombás körömre vagy bőrfelületre naponta kétszer. A teafaolaj gátolja a körömgomba, illetve a láb gombás fertőzéséért leggyakrabban felelős fonalas gombák szaporodását. A tünetek megszüntetése után még használd egy darabig, hogy elkerüld a visszafertőződést.

 

Erősíti a körmöket

Ha neked is gyengék és töredezettek a körmeid, a szintetikus körömerősítő termékek helyett vesd be a természetes olajok erejét. Készíts szuperhatékony keveréket 1 teáskanál jojoba-, 1 teáskanál avokádó-, 10 csepp teafa- és 10 csepp levendulaolaj segítségével. Ez a luxuskeverék garantáltan táplálja és megerősíti a körmeidet.

Teafaolaj a bőrégésre

Gyulladásgátló tulajdonsága miatt napégés után gyors segítségedre lehet. Aloe verába csepegtess egy kis teafaolajat, és kend át vele a leégett bőrfelületet. Napégés és könnyebb égési sérülések esetén ez a kombináció bevált csodaszer, amely egyben táplálja is a száraz, hámló bőrt.

Teafaolaj csillapítja a rovarcsípés helyét

Fáj, viszked és gyulladt a bőröd, mert megcsípett valami? Ne költsd a pénzed drága hűsítő krémekre, a teafaolaj a legérzékenyebb bőrön is enyhíti a csípés okozta kellemetlen tüneteket. Egy fél citrommal és egy csepp olívaolajjal összedolgozva igazi csodakeveréket kaphatsz.

Teafaolaj fertőtleníti a sebeket

Antibakteriális tulajdonságának köszönhetően, hatékonyan megelőzi a sebek és a horzsolások elfertőződését, egy tanulmány szerint. Hogy megfelelő állagot kapj, keverd el kókuszolajjal, és tedd közvetlenül a sebre.

Megszünteti a hajkorpát

A teafaolaj ebben is segít. Neked is állandóan korpás a hajad? A teafaolajban található terpinén-4-ol segítségével végre megszabadulhatsz a makacs fehér daraboktól. Eukaliptusz olajjal keverve masszírozd a fejbőrödbe, hagyd rajta 30-40 percig, majd mosd meg a hajad a szokott módon.

Pattanások ellen hatékonyan

A teafaolaj fertőtlenítő  tulajdonságának köszönhetően hatékonyan bevethető a pattanások és a mitesszerek ellen. Fogj egy arctisztító korongot, csöpögtess rá néhány csepp teafaolajat, és tedd a fertőzött területre. Nem kell lemosni, nyugodtan hagyd az arcodon egész éjszakára. Már pár nap alatt látványosan tisztul, mattul és javul majd az arcbőröd.

Fertőtlenítésre

A teafaolaj ebben is az egyik legjobb. Természetes kézfertőtlenítőt keresel, amely nem szárítja ki a bőröd, és nem kapsz tőle ekcémát? A teafaolajnál nem is találhatsz jobbat! Egy adag folyékony szappanba tegyél két csepp teafaolajat, és így moss kezet. Ez az olaj ugyanis hatékonyan elpusztítja a mikrobákat és a vírusokat. Ahhoz, hogy ne okozzon allergiás reakciókat, kizárólag a hígítatlan, 100%-os tisztaságú illóolajat vásárold!

Tisztításra

A teafaolaj természetes és bombabiztos fertőtlenítő tulajdonságának a hajkefe, a sminkszivacs és -ecset tisztításánál is hasznát veheted. Töltsd át a teafaolajat egy fújós adagolóba, és permetezd be vele a tisztítani kívánt terméket. Majd hagyd megszáradni, és utána újra használhatod is, immár garantáltan bacimentesen.

Teafaolaj a torokfájásra is jó

Csepegtess 2-3 adagot a teafaolajból meleg vízbe, és gargalizálj vele napi kétszer. A teafaolaj nemcsak remek fertőtlenítő, de ha elkezded használni, amint a tünetek jelentkeznek, akár az antibiotikum szedését is megspórolhatod vele. Ha hajlamos vagy a torokgyulladásra, megelőzésként is bevetheted néha. Arra azonban figyelj, hogy sose nyeld le, hiszen, amint már említettük, belsőleg alkalmazva mérgező.

 

Minden, amit a teafaolajról tudni kell

A teafaolaj eredetileg Ausztráliából származik, ahol az őslakosok évezredek óta használják gyógyításra. Rendkívül sokoldalú, elsősorban fertőtlenítő és gombaölő hatása miatt érdemes kipróbálni.
 
Az eredeti teafaolaj az Ausztráliában őshonos Melaleuca alternifolia leveleiből préselt illóolaj, melynek jellegzetes, friss, kámforos illata és halvány sárgás színe van (de teljesen színtelen, átlátszó is lehet). Az őslakosok hosszú ideje használták a teafaolajat, a világ azonban csak a huszadik század második felében ismerte meg igazán ezt a rendkívül sokoldalú illóolajat.
 
A teafaolaj elfogyasztva mérgező hatású, a bőrön azonban nagyon erős gyógyító. Megtalálható számos kozmetikumban, samponban, arctisztítóban és krémben, de „tisztán” is megvásárolható. Nagyon sok bőrgyógyászati probléma, fertőzés kezelésére alkalmazható, mert erőteljes antimikrobális, fertőtlenítő és gombaölő hatással rendelkezik.

Irány a főoldal >>

The Body Shop webáruház >>

A hét témái

Ezek a parfümök voltak a legnépszerűbbek 2021-ben

Ezek a parfümök voltak a legnépszerűbbek 2021-ben Megtaláltad már a kedvenc illatodat? Akár évekbe is telhet rábukkanni arra az illatra, amit nemcsak, hogy elviselünk magunkon, de imádjuk is, ha átjárja a mindennapjainkat. A Fragrantica magazin 2021-ben is kikérte a...

7 kiadós étel, ha visszafognád a kiadásaidat

7 kiadós étel, ha visszafognád a kiadásaidat A mindennapos főzés sokszor okoz fejtörést, nemcsak azért, hogy mit főzzünk, de az sem mindegy, hogy mennyibe kerül főleg, ha nagy a család. Most hoztunk néhány olyan ételt, melyek viszonylag olcsón kihozhatóak, és...

A tömjénolaj bizarr története, és jótékony hatásai

A tömjénolaj bizarr története, és jótékony hatásai Előfordulhat, hogy te is használod csak éppen nem tudsz róla, mert legfeljebb az apró betűs részben tüntetik fel a termékeken, hogy tartalmaz tömjénolajat, ugyanis legtöbb esetben nem fő összetevőként van jelen. A...

Mitől kristályosodik a méz?

Mitől kristályosodik a méz? Mitől kristályosodik a méz?A mézben található cukrok közül a legjelentősebbek az egyszerű cukrok, mint a szőlőcukor (glükóz) és a gyümölcscukor (fruktóz).  Ezek együttesen mintegy 90%-át teszik ki a méz szárazanyag tartalmának. A...